Historia Kliniki
Zakład Elektrokardiologii powstał w dniu 20. IX. 2007 r. Kierownikiem Zakładu został dr hab. n. med. Jerzy Krzysztof Wranicz. Pracownicy Zakładu rekrutowali się ze składu osobowego Kliniki Kardiologii kierowanej wówczas przez prof. Jana Gocha, a następnie pod kierownictwem prof. Jarosława Drożdża.
W dniu 25. III. 2008r. w strukturach Zakładu Elektrokardiologii powołano cztery pracownie:
- Pracownia Elektrofizjologii i Wszczepiania Defibrylatorów
- Pracownia Implantacji Stymulatorów Serca
- Pracownia Holterowska
- Pracownia EKG
W dniu 15.III 2010r. za zgodą kierownika I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii prof. Ryszarda Jaszewskiego oraz Rektora UM prof. Pawła Górskiego dokonano restrukturyzacji Zakładu Elektrokardiologii polegającej na przekształceniu i powołaniu nowych pracowni. W chwili obecnej struktura Kliniki Elektrokardiologii przedstawia się następująco:
- Pracownia Elektrofizjologii Klinicznej i Ablacji
- Pracownia Implantacji i Kontroli Stymulatorów Serca
- Pracownia Implantacji i Kontroli Defibrylatorów Serca
- Pracownia Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny (w skład Pracowni wchodzą następujące pracownie: EKG, 24-godzinnego monitorowania EKG i ciśnienia metodą Holtera, Prób Wysiłkowych, Spiroergometrii, Telemonitoringu)
- Pracownia Badań Układu Autonomicznego.
Uchwałą Senatu UM w Łodzi z dnia 25 listopada 2010 r. przekształcono Zakład Elektrokardiologii w Klinikę Elektrokardiologii kierowaną przez dr hab. n. med. prof. nadzw. Jerzego Krzysztofa Wranicza. Tym samym Klinika swoją działalność naukowo-dydaktyczną rozszerzyła o działalność kliniczną, pozwalającą na pełne, nowoczesne leczenie chorych – od diagnostyki do decyzji o zastosowaniu określonych metod elektroterapii. Klinika Elektrokardiologii diagnozuje i leczy pacjentów zagrożonych nagłym zgonem sercowym oraz pacjentów z zaburzeniami rytmu i przewodzenia kwalifikowanych zarówno do leczenia zabiegowego, jak też farmakologicznego.
W 2011 r. Klinika Elektrokardiologii, jako samodzielna komórka USK im. WAM-CSW, uzyskała akredytację na prowadzenie specjalizacji z chorób wewnętrznych, z kardiologii oraz prowadzenie staży specjalizacyjnych.